Przewóz dzieci i uczniów z niepełnosprawnościami do szkół i placówek oświatowych
Wersja strony w formacie XMLKategoria sprawy | osoby z niepełnosprawnościami |
---|---|
E - usługa | nie |
Komórka odpowiedzialna | Wydział Szkół Ponadpodstawowych i Specjalnych |
Informacja |
Informacje na temat zasad i godzin obsługi Klientów zamieszczone są na stronie: Organizacja pracy Urzędu (https://bip.um.wroc.pl/artykul/376/51282/organizacja-pracy-urzedu). |
Zasady warunkujące objęcie przewozem zorganizowanym/zwrotem kosztów przewozu:
Podstawą do ubiegania się o przewóz zorganizowany/zwrot rodzicom/opiekunom prawnym kosztów przewozu dziecka/ucznia z niepełnosprawnościami do szkoły/placówki jest objęcie kształceniem specjalnym dziecka/ucznia, posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie o potrzebie zespołowych zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.
Przewóz zorganizowany lub zwrot rodzicom/opiekunom prawnym kosztów przewozu przysługuje w przypadku:
- Gdy dziecko ukończyło 5. rok życia, uczęszcza do przedszkola, posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane z uwagi na: niesłyszenie; słabosłyszenie; niewidzenie; słabowidzenie; niepełnosprawność ruchową, w tym afazję; niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym; autyzm, w tym zespół Aspergera.
- Gdy dziecko/uczeń uczęszcza do szkoły podstawowej, posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane z uwagi na niesłyszenie; słabosłyszenie; niewidzenie; słabowidzenie; niepełnosprawność ruchową, w tym afazję; niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym; autyzm, w tym zespół Aspergera.
- Gdy uczeń uczęszcza do szkoły ponadpodstawowej, posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wydane z uwagi na niepełnosprawność ruchową, w tym afazję lub niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym (do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 21. rok życia).
- Gdy dziecko/uczeń uczęszcza do ośrodka rewalidacyjno – wychowawczego, posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane z uwagi na niepełnosprawność sprzężoną, gdzie jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna (od ukończenia przez dziecko 5. roku życia do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 24. rok życia).
- Gdy dziecko/uczeń uczęszcza do ośrodka rewalidacyjno – wychowawczego, posiada orzeczenie o potrzebie zespołowych zajęć rewalidacyjno-wychowawczych (od ukończenia przez dziecko 5. roku życia do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 25. rok życia).
Dodatkowa możliwość ubiegania się o przewóz zorganizowany dla młodzieży z niepełnosprawnościami do szkół ponadpodstawowych:
Bezpłatnym transportem i opieką w czasie przewozu zorganizowanego do szkoły/placówki może być również objęta młodzież, mieszkająca we Wrocławiu i uczęszczająca do szkoły ponadpodstawowej na terenie Gminy Wrocław, do czasu zakończenia nauki w tej szkole, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 24. rok życia.
W takiej sytuacji, oprócz wniosku w sprawie objęcia ucznia z niepełnosprawnościami przewozem zorganizowanym do szkoły/placówki,
należy złożyć uzasadnienie oraz opinię dyrektora szkoły/placówki, do której uczęszcza uczeń. Przy rozpatrywaniu wniosku bierze się pod uwagę sytuację rodzinną ucznia, w szczególności sytuację zdrowotną, niepełnosprawność rodziców/opiekunów prawnych, rodzeństwa, wykonywanie pracy zawodowej przez rodziców/opiekunów prawnych, samotne wychowywanie dzieci oraz możliwość samodzielnego funkcjonowania ucznia.
Miejsce złożenia dokumentów/załatwienia sprawy:
- w przypadku wnioskowania o przewóz zorganizowany:
szkoła/placówka, do której dziecko/uczeń uczęszcza; - w przypadku wnioskowania o zwrot rodzicom/opiekunom prawnym kosztów przewozu:
kancelaria Departamentu Edukacji, ul. G. Zapolskiej 4, IV piętro, pok. 439.
Kto może wystąpić z wnioskiem/zainicjować sprawę:
Godziny przyjmowania klientów:
- w przypadku wnioskowania o przewóz zorganizowany:
godziny pracy sekretariatów szkół/placówek; - w przypadku wnioskowania o zwrot rodzicom/opiekunom prawnym kosztów przewozu:
godziny pracy kancelarii Departamentu Edukacji: poniedziałek – piątek, w godz. 8:00 - 15:00.
Opłaty:
Brak opłat.
Termin i sposób załatwienia sprawy:
Wnioski w sprawie objęcia przewozem zorganizowanym:
- do 15 kwietnia roku poprzedzającego rok szkolny, którego wniosek dotyczy - składanie wniosków przez rodziców/opiekunów prawnych dziecka/ucznia kontynuującego uczęszczanie do szkoły/placówki,\
- do 30 kwietnia roku poprzedzającego rok szkolny, którego wniosek dotyczy - przekazywanie wniosków przez pracownika szkoły/placówki do Departamentu Edukacji (kontynuacja przewozu),
- do 15 lipca roku poprzedzającego rok szkolny, którego wniosek dotyczy - składanie wniosków przez rodziców/opiekunów prawnych dzieci/uczniów, którzy będą zaczynali naukę w szkole/placówce od nowego roku szkolnego,
- do 31 lipca - przekazywanie wniosków przez pracownika szkoły/placówki do Departamentu Edukacji (kontynuacja przewozu oraz nowe wnioski).
Dzieci/uczniowie z niepełnosprawnościami, których wnioski w sprawie objęcia przewozem, będą złożone za pośrednictwem szkół/placówek do Departamentu Edukacji do dnia 31 lipca, będą objęte przewozem od dnia 1 września lub od dnia rozpoczęcia roku szkolnego w danym roku kalendarzowym.
W uzasadnionych przypadkach rodzice/opiekunowie prawni mogą składać wnioski w sprawie objęcia przewozem, za pośrednictwem szkół/placówek, po 31 lipca, a także w trakcie roku szkolnego. W takim przypadku do wniosku należy dołączyć wyjaśnienie zawierające przyczynę uchybienia terminu.
W przypadku złożenia wniosku w trakcie roku szkolnego do 15. dnia danego miesiąca, dziecko/uczeń objęte będzie przewozem nie później niż 1. dnia następnego miesiąca. (PRZYKŁAD: Wniosek złożony w dniu 15 stycznia dziecko/uczeń będzie objęte przewozem od dnia 1 lutego).
W przypadku złożenia wniosku po 15. dniu danego miesiąca, dziecko/uczeń objęte będzie przewozem nie później niż 1. dnia miesiąca następującego po upływie pełnego miesiąca od dnia złożenia wniosku. (PRZYKŁAD: wniosek złożony w dniu 16 stycznia, dziecko będzie objęte przewozem od dnia 1 marca)
- Wnioski w sprawie zwrotu rodzicom/opiekunom prawnym kosztów przewozu: Wniosek na kolejny rok szkolny należy składać od 1 sierpnia do dnia 31 sierpnia każdego roku oraz w uzasadnionych przypadkach w trakcie roku szkolnego.
Tryb odwoławczy:
Dyrektor Departamentu Edukacji za pośrednictwem dyrektora Wydziału Szkół Ponadpodstawowych i Specjalnych.
Podstawa prawna:
- Art. 32 ust. 6 oraz art. 39 ust. 4, 4a ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe;
- Uchwała nr XXVIII/754/20 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 22 października 2020 r. w sprawie organizacji bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do szkoły ponadpodstawowej młodzieży niepełnosprawnej zamieszkałej na terenie Gminy Wrocław, w przypadkach, w których gmina nie ma takiego obowiązku;
- ZARZĄDZENIE NR 1578/24 PREZYDENTA WROCŁAWIA z dnia 27 grudnia 2024 r. w sprawie sposobu zapewnienia bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego, szkoły, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego dzieci i uczniów z niepełnosprawnościami oraz zwrotu rodzicom/opiekunom prawnym kosztów przewozu dzieci, młodzieży i uczniów z niepełnosprawnościami oraz rodziców/opiekunów prawnych (https://baw.um.wroc.pl/UrzadMiastaWroclawia/document/74128/Zarzadzenie-1578_24)
Wymagane wnioski i dokumenty:
Przewóz zorganizowany:
-
wniosek w sprawie objęcia dziecka/ucznia z niepełnosprawnościami przewozem zorganizowanym do szkoły/placówki - Załącznik nr 1 do Zarządzenia Prezydenta Wrocławia Nr 1578/24 z dnia 27 grudnia 2024 r.
Zwrot kosztów rodzicom/opiekunom prawnym przewozu dzieci i uczniów z niepełnosprawnościami:
-
wniosek w sprawie zwrotu rodzicom/opiekunom prawnym kosztów przewozu dzieci i uczniów z niepełnosprawnościami do szkół i placówek - Załącznik nr 2 do Zarządzenia Prezydenta Wrocławia Nr 1578/24 z dnia 27 grudnia 2024 r.
-
aktualne orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub zajęć rewalidacyjno-wychowawczych wydane przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną (do wglądu).