Atrakcje turystyczne Wrocławia
Zabytki Wrocławia można podziwiać na wiele sposobów – podczas spaceru indywidualnego lub z przewodnikiem, podróżując meleksem lub rowerem, zabytkowym tramwajem, dorożką. Panoramę miasta warto zobaczyć także z punktów widokowych lub żeglując po Odrze. Oprócz wypraw śladami historii Wrocławia polecamy także wycieczkę w poszukiwaniu najmniejszych mieszkańców miasta.
Krasnale to duma wrocławian, którzy postawili im już ponad 300 statuetek. Krasnoludki tak mocno wtopiły się w krajobraz miasta, że nikt już nawet nie zastanawia się, skąd się wzięły i ile ich jest – więcej informacji na ich temat odnaleźć można na stronie www.krasnale.pl.
Najstarszą częścią Wrocławia jest Ostrów Tumski. Otoczony wodami Odry dawny gród, dał początek miastu, dziś mieści wspaniałe zabytki architektoniczne. Najokazalsze z nich to odbudowane po wojennych zniszczeniach gotycka katedra św. Jana Chrzciciela oraz kościół Świętego Krzyża. W Muzeum Archidiecezjalnym znajduje się Księga henrykowska – wyjątkowy dokument z pierwszym zdaniem zapisanym po polsku został w 2015 r. wpisany na Listę „Pamięć Świata” UNESCO.
Rynek jest sercem Wrocławia, centrum rozrywki pełnym pubów i restauracji, tętniącym życiem o każdej porze dnia i nocy. W jego centrum znajdują się Sukiennice i gmach ratusza – unikatowy w skali Europy zabytek architektury gotyckiej i renesansowej z najstarszą restauracją w Europie – Piwnicą Świdnicką. Przed wschodnią fasadą stoi pręgierz, przed zachodnią – pomnik Aleksandra Fredry przeniesiony ze Lwowa. Rynek z czterech stron otaczają zabytkowe mieszczańskie kamienice, gmachy banków i domów handlowych.
Najsławniejszą promenadą i historyczną aleją handlową Wrocławia jest ulica Świdnicka. Stoi tu klasycystyczny gmach Opery Wrocławskiej, nieopodal mieści się Wrocławski Teatr Lalek, to także trasa do popularnych miejsc rozrywki: Teatru Muzycznego „Capitol”, Dolnośląskiego Centrum Filmowego oraz pubów wzdłuż ulicy Bogusławskiego. Warto również obejrzeć nietypowy pomnik „Przejście” na skrzyżowaniu ulic Świdnickiej i Piłsudskiego. Tu także, w miejscu kultowego wrocławskiego baru, otwarto wizytówkę Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 – Barbarę.
Narodowe Forum Muzyki to najnowszy obiekt z salami koncertowymi we Wrocławiu. W budynku o najnowocześniejszych rozwiązaniach architektonicznych i akustyce na światowym poziomie mieszczą się cztery sale – sala główna może pomieścić 1800 osób, a sale kameralne łącznie do 800. NFM znajduje się w samym centrum miasta.
Pałac Królewski wraz z ogrodem barokowym to siedziba nowoczesnego Muzeum Historycznego. Można w nim poznać historię miasta, oglądając ekspozycję „1000 lat Wrocławia”, a także zwiedzić apartamenty królewskie.
Pomiędzy ulicami Kiełbaśniczą i Odrzańską biegnie brukowana polnym kamieniem uliczka Jatki, gdzie od XII w. sprzedawano drób i mięso z rzeźni miejskiej. Obecnie mieszczą się tu pracownie miejskich artystów, galerie malarstwa i tkactwa. O dawnej funkcji Jatek przypomina oryginalny Pomnik ku Czci Zwierząt Rzeźnych.
Dzielnica Czterech Wyznań to wyjątkowe miejsce, które obejmuje ulice: Kazimierza Wielkiego, św. Antoniego, Pawła Włodkowica i św. Mikołaja. Nazwa odnosi się do faktu, że w bliskim sąsiedztwie znajdują się tu cztery świątynie różnych wyznań: sobór prawosławny, kościół rzymskokatolicki, kościół ewangelicko-augsburski i synagoga. Miejsce to tętni życiem szczególnie wieczorami, bo tutejsze dyskoteki, kawiarnie i puby przyciągają tłumy.
W największym barokowym kompleksie miasta, tworzonym przez dawne kolegium i kościół jezuicki, znajduje się Uniwersytet Wrocławski. Jest to najstarsza wrocławska uczelnia. W gmachu głównym mieści się Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, które kryje w sobie: perłę dolnośląskiego baroku – Aulę Leopoldina oraz Oratorium Marianum – salę muzyczną, w której od ponad 200 lat, odbywają się koncerty. W Wieży Matematycznej mieściło się dawne obserwatorium astronomiczne.
Tuż obok, w barokowym gmachu dawnego klasztoru, od 1946 roku ma swą siedzibę Zakład Narodowy im. Ossolińskich, którego chlubą są: rękopis „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, grafiki Artura Grottgera i Rembrandta, denar Mieszka I, pieczęć Jana Olbrachta oraz medale ostatnich Jagiellonów.
Dawna dzielnica rzemieślników, Nadodrze, od kilku lat zmienia swój charakter. Odnowione fasady, wyremontowane podwórka, parki i zieleńce, murale, a przede wszystkim niepowtarzalna atmosfera kawiarni, galerii, pracowni artystycznych, autorskich butików i innych miejsc oferujących warsztaty, dyskusje, projekcje filmów i spotkania z ciekawymi ludźmi.
Panorama Racławicka jest unikatowym przedstawieniem bitwy pod Racławicami. Dzieło o wymiarach 15 x 114 metrów autorstwa Jana Styki i Wojciecha Kossaka zostało umieszczone w specjalnie zbudowanej rotundzie. Bilet wstępu do Panoramy Racławickiej upoważnia do obejrzenia wystaw stałych Muzeum Narodowego.
Ogród Botaniczny powstał w roku 1811. Rośliny pochodzą z naturalnych stanowisk i ogrodów botanicznych na całym świecie i jest ich ponad 11 500 gatunków i odmian. Na terenie ogrodu mieści się najstarsze i największe w kraju Muzeum Przyrodnicze.
Największym i jednym z najstarszych parków w mieście jest Park Szczytnicki. Jego główną atrakcją jest powstały w 1913 r. Ogród Japoński. Park Szczytnicki ze swym arboretum, pięknymi gajami rododendronowymi, rosarium i Ogrodem Japońskim wpisany jest na listę zabytków.
Hala Stulecia wraz z Wrocławskim Centrum Kongresowym, Pergolą, Fontanną Multimedialną, Placem pod Iglicą i otaczającymi je terenami zielonymi stanowi niepowtarzalne miejsce spotkań, które było świadkiem kluczowych wydarzeń XX wieku. W 2006 r. obiekt – nazywany „perłą modernizmu” – został wpisany na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako wyjątkowe osiągnięcie w dziedzinie architektury. Kompleks Hali Stulecia to wrocławskie serce branży spotkań, gdzie od ponad 100 lat odbywają się wszelkiego rodzaju wydarzenia kulturalne, sportowe i biznesowe. Jest także jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.
Turystyczne zwiedzanie Hali Stulecia rozpoczyna się w Visitor Centre (wejście D9), czyli multimedialnej wystawie stałej opowiadającej historię obiektu. Szczególną atrakcję stanowią tu dwie wirtualne wycieczki, podczas których można poznać samego architekta Hali Stulecia – Maksa Berga, zajrzeć do miejsc niedostępnych dla zwiedzających, a także, co najbardziej ekscytujące, wzbić się wysoko ponad Halę i Iglicę, aby móc z wysokości poznać kompleks Hali Stulecia i obejrzeć niewiarygodną panoramę Wrocławia.
Tuż obok Hali Stulecia, przy Pergoli, znajduje się Fontanna Multimedialna - jest to największa tego typu atrakcja w Polsce i jedna z największych w Europie. Zajmuje powierzchnię bliską 1 hektara, a na jej dnie umieszczone jest ponad 400 lamp, ponad 300 dysz wodnych i 3 dysze ogniowe. W sezonie turystycznym bezpłatne multimedialne pokazy wodne z towarzyszącą muzyką odbywają się o każdej pełnej godzinie (od 10:00 do 21:00). Program pokazów można sprawdzić pod adresem www.halastulecia.pl.
Wrocławski Ogród Zoologiczny to najstarszy i największy (pod względem różnorodności gatunków) ogród zoologiczny w Polsce. Na jego terenie znajduje się kilka zabytkowych XIX-wiecznych zabudowań, m.in. baszta niedźwiedzi, słoniarnia, pawilon małp. Do najnowszych atrakcji należy Afrykarium – unikatowy na skalę światową kompleks przedstawiający środowisko wodne Afryki.
Wrocławski Tor Wyścigów Konnych Partynice oddany został od użytku w 1907 r. Dziś gości najważniejsze gonitwy m.in. Oaks – wyścigi trzyletnich klaczy pełnej krwi angielskiej – którym kolorytu dodają panie w fantazyjnych kapeluszach.
Wybudowany na mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 2012 r. Stadion Wrocław to najnowocześniejszy wielofunkcyjny obiekt na Dolnym Śląsku. Ma rozpoznawalny kształt lampionu i może pomieścić 42 771 widzów. Służy jako arena widowisk sportowych i artystycznych.
Odra, jej dopływy i kanały czynią z Wrocławia niepowtarzalne miasto 12 wysp. Brzegi rzek i wysp łączy ponad 100 mostów i kładek. Jednym z najstarszych mostów Wrocławia jest most Piaskowy, wzmiankowany już w XII-wiecznych źródłach. Najsłynniejszym mostem jest most Grunwaldzki, dawniej Cesarski, który swoją popularność zawdzięcza oryginalnej wiszącej konstrukcji i niepowtarzalnemu położeniu. W 2004 r. otwarto most Milenijny, a w 2011 r. most Rędziński, który jest najdłuższym w Polsce mostem podwieszonym na jednym pylonie i jednocześnie największym powierzchniowo mostem żelbetowym na świecie. Wyjątkowe są także: most Tumski, zwany mostem zakochanych, oraz mostek Pokutnic – najwyżej położony most we Wrocławiu.
Źródło:
Materiały wydawnicze Biura Promocji Miasta i Turystyki UMW