Wilno
Umowa o współpracy Wrocławia i Wilna podpisana została 4 września 2014 r. podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej. W sali Wielkiej Ratusza dokument podpisali Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia i Artūras Zuokas, mer Wilna.
Obecnie Wilno jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast w Europie Wschodniej. Turystów przyciąga do tego miasta nie tylko wyjątkowa architektura, ale i bogactwo propozycji kulturalnych i rozrywek.
Wilno jest najważniejszym miastem na Litwie – stolicą Republiki Litewskiej, centrum administracyjnym, kulturalnym, politycznym i gospodarczym. Tutaj znajdują się siedziby Prezydenta, Sejmu, Rządu, Sądu Najwyższego, a także placówki dyplomatyczne, oświatowe, kulturalne, naukowe, zakłady lecznicze i banki.
Wilno jest też największym miastem na Litwie – mieszka tu niemal 1/7 całej populacji kraju. Zgodnie z danymi z 2012 roku stolica ma około 523000 mieszkańców (co stanowi około 17% wszystkich mieszkańców Litwy). Wśród nich jest 57,8% Litwinów, 18,7% Polaków, 14% Rosjan, 4% Białorusinów, 0,5% Żydów; pozostałe 0,5% to przedstawiciele innych narodowości.
Powierzchnia Wilna wynosi około 400 km kw. Historyczne centrum miasta – Starówka – zajmuje 360 ha i należy do największych w Europie Wschodniej. Ze względu na swój unikalny charakter wileńska Starówka w 1994 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najstarsza część miasta rozrastała się w dolinach dwóch rzek – Wilii i Wilenki (Vilnia i Neris), na skrzyżowaniu traktów handlowych, przy brodzie, którego niegdyś strzegły wileńskie zamki.
Wilno to główny ośrodek nauki na Litwie z 8 uniwersytetami (w tym: Uniwersytet Wileński– od 1579, Uniwersytet Polski-1998, filia Uniwersytetu w Białymstoku-2007) oraz centrum kultury polskiej na Litwie. Swoje siedziby mają w Wilnie Polskie Studio Teatralne, Stowarzyszenie Naukowców Polaków Litwy, Domu Kultury Polskiej oraz Wileńskie Spotkania Teatralne Sceny Polskiej.
Miasto to także wielki ośrodek religijny w którym działa ponad 40 kościołów rzymskokatolickich (m.in.: Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, Bazylika archikatedralna), ok. 20 cerkwi prawosławnych, kościoły protestanckie, 3 synagogi żydowskie, kienesa karaimska i cerkiew staroobrzędowców.
Zakres współpracy z Wrocławiem ma obejmować następujące dziedziny:
- zarządzanie miastem,
- oświatę,
- kulturę i sztukę,
- turystykę i sport,
- ochronę środowiska,
- ochronę zdrowia i spraw socjalnych,
- energetykę, gospodarkę komunalną,
- transport i łączność,
- ochronę zabytków i strategiczne planowanie rozwoju miasta.
Wilno aktywnie włączy się w realizację projektów w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016.