O Wrocławiu
Wrocław (miasto na prawach powiatu) jest stolicą województwa dolnośląskiego. Położony nad rzeką Odrą jest wyjątkowym miastem 12 wysp i 112 mostów.
Wrocław szczyci się swymi parkami i bulwarami nadodrzańskimi. Praktycznie nie ma tu dzielnicy czy osiedla, które nie oferowałoby mieszkańcom i turystom wypoczynku na łonie natury. W samym sercu miasta kuszą spacerowiczów ciągnąca się wzdłuż fosy Promenada Staromiejska oraz położony na Ostrowie Tumskim wspaniały Ogród Botaniczny. Nadrzeczne zielone bulwary można też podziwiać z pokładów statków wycieczkowych i gondoli, będących jedną z licznych atrakcji turystycznych Wrocławia. Do tych ostatnich należą też z pewnością fantastyczne multimedialne pokazy fontanny w parku Szczytnickim.
Od kilku lat Wrocław potwierdza swą wysoką pozycję wśród miast o najbardziej sprzyjającym klimacie dla przedsiębiorców. Przychylność władz i przedsiębiorczość mieszkańców oraz doskonale wykształcona, młoda kadra pozwoliły na stworzenie we Wrocławiu i w aglomeracji korzystnych warunków dla inwestycji. Sprzyja temu również dobre skomunikowanie z partnerami biznesowymi z zagranicy — Wrocławski Port Lotniczy stale zwiększa listę połączeń i komfort obsługi, bezpośrednie połączenia z miastami Czech, Niemiec i Ukrainy oferuje także kolej. Korzystne położenie na skrzyżowaniu europejskich dróg oraz atrakcyjna infrastruktura, do której dołączyło ostatnio Regionalne Centrum Turystyki Biznesowej, zachęcają do organizowania we Wrocławiu konferencji i kongresów naukowych i biznesowych.
Wrocław szczyci się wielkimi wydarzeniami, godnymi europejskiej metropolii — gościnne miasto odwiedzają nie tylko koronowane głowy i przywódcy wielu państw, ale także odbywają się tu liczne imprezy sportowe oraz kongresy o randze europejskiej i światowej. Do najważniejszych wydarzeń należą niewątpliwie: Światowy Kongres Intelektualistów w Obronie Pokoju (1948), 46. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny (1997), obchody Millennium Wrocławia (2000), szczyt Trójkąta Weimarskiego (2003), Europejski Szczyt Regionów i Miast (2005), Międzynarodowe Forum Przedsiębiorców Futurallia (2006), Eurobasket (2009) Mistrzostwa Świata w Akrobatyce Sportowej (2010), Global Forum (2010), Europejski Kongres Kultury (2011), Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Euro 2012, Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej (2014).
W 2016 r. Wrocław, wraz z hiszpańskim miastem Donostia-San Sebastián, nosił prestiżowy tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. To najbardziej rozpoznawalna inicjatywa Unii Europejskiej w dziedzinie kultury.
Jesienią 2016 roku Wrocław złożył aplikację do Komisji Europejskiej o tytuł Zielonej Stolicy Europy w 2019 roku (https://bip.um.wroc.pl/artykul/376/24588/zielona-stolica-europy). W kwietniu 2017 r. Komisja Europejska ogłosiła finalistów (https://bip.um.wroc.pl/artykul/402/26283/komisja-europejska-oglosila-finalistow-do-tytulu-zielonej-stolicy-europy) do tytułu Zielonej Stolicy Europy - niestety na liście zabrakło Wrocławia.
W lipcu 2017 r. we Wrocławiu odbyły się Światowe Igrzyska Sportowe - The World Games (http://www.wroclaw.pl/twg2017/) - międzynarodowe zawody w dyscyplinach nieolimpijskich pod patronatem MKOl rozgrywane cyklicznie rok po letnich igrzyskach olimpijskich.
TWG to było wielkie święto sportu we Wrocławiu. Polska reprezentacja zdobyła 30 medali: 9 złotych, 10 srebrnych i 11 brązowych, Jest to najlepszy wynik w historii występów Polaków na Światowych Igrzyskach Sportowych.
The World Games 2017 we Wrocławiu to ponad 30 dyscyplin, takich jak sporty wodne, lotnicze czy drużynowe. To kilka tysięcy zawodników, którzy odwiedzili Wrocław, by zmagać się na nowych oraz wyremontowanych obiektach. To tysiące kibiców, którzy podążali w ślad za nimi.
18 października 2017 roku, Wrocław ponownie złożył aplikację do Komisji Europejskiej o tytuł Zielonej Stolicy Europy w 2020 roku.
W kwietniu 2018 roku Komisja Europejska ogłosiła finalistów konkursu. Niestety i tym razem Wrocław nie zakwalifikował się do finału. O tytuł powalczą Ghent, Lahti i Lizbona (https://bip.um.wroc.pl/artykul/376/32614/komisja-europejska-oglosila-finalistow-do-tytulu-zielonej-stolicy-europy)
Aplikacja składana w 2017 roku była ostatnią aplikacja złożoną przez Wrocław.
W czerwcu 2019 roku tytuł Civitate Wratislaviensi Donatus (Honorowe Obywatelstwo Wrocławia) otrzymała pisarka Olga Tokarczuk. W grudniu tego samego roku, w trakcie ceremonii w Sztokholmie, odebrała z kolei z rąk króla Carla Gustawa XVI literacką Nagrodę Nobla. Wrocław został również przyjęty do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO i został Miastem Literatury UNESCO. – Szczęścia chodzą parami – zauważył wówczas prezydent Jacek Sutryk.
Rok 2020, podobnie jak niemal na całym świecie, upłynął pod znakiem walki z pandemią koronawirusa. Z naszego punktu widzenia rok szczególny podwójnie – świętowaliśmy 75-lecie powojennego Wrocławia. Mimo wyjątkowo trudnych czasów, na Stadionie Olimpijskim udało się rozegrać, przy ograniczonej liczbie widzów, dwie rundy elitarnych indywidualnych mistrzostw świata na żużlu – jedną z nich wygrał wrocławianin Maciej Janowski.
Rok 2021, podobnie jak poprzedni, był okresem, w którym decydujący wpływ na życie gospodarcze i społeczne wywierała pandemia.
Był rokiem Tadeusza Różewicza. Zorganizowano wiele wydarzeń artystycznych i kulturalnych poświęconych poecie.
Honorową Obywatelką Wrocławia została była zawodniczka Śląska Wrocław, medalistka olimpijska, mistrzyni świata i Europy w strzelectwie – Renata Mauer-Różańska.
W 2021 r. zrealizowano ważne dla Wrocławia inwestycje, tj. budowę Alei Wielkiej Wyspy, trasy autobusowo-tramwajowej (TAT) na Nowy Dwór, trasy tramwajowej na Popowice, 26 km nowych tras rowerowych. Zlikwidowano 3 300 pieców w ramach kontynuacji programu działań antysmogowych ZMIEŃ PIEC, realizowano program powszechnych szczepień przeciwko covid-19.
Wrocław uczestniczył w przeprowadzeniu na terenie miasta Narodowego Powszechnego Spisu Ludności i Mieszkańców trwającego od 1 kwietnia do 30 września 2021 r.
17 października 2021 r. odbyły się wybory do Rad Osiedli Wrocławia.
Do najważniejszych inwestycji realizowanych w 2022 roku w obszarze transportu należy zaliczyć kontynuację budowy Alei Wielkiej Wyspy i nowych mostów Chrobrego oraz tras: autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór (tzw. TAT) oraz tramwajowej na Popowice.
W ramach polityki rowerowej wybudowano łącznie prawie 6,5 km nowych tras rowerowych.
W kwietniu 2022 r. decyzją Komisji Europejskiej Wrocław stał się uczestnikiem Misji Neutralnych i Inteligentnych Miast do 2030, której celem jest wsparcie i promocja blisko 100 europejskich miast w transformacji systemowej w kierunku osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2030 r. Na potrzeby realizacji misji zawiązano Koalicję Polskich Miast Misji – Wrocławia, Warszawy, Krakowa, Łodzi i Rzeszowa. W czerwcu 2022 r. Wrocław stał się również uczestnikiem misji Adaptacja do Zmian Klimatu.
Również w kwietniu 2022 r. Wrocław przystąpił do Paktu o Miejskiej Polityce Żywnościowej, zwanego Paktem Mediolańskim. Sygnatariuszami Paktu Mediolańskiego jest 225 miast z całego świata (z Polski – Wrocław i Warszawa), które zobowiązały się do troski o zrównoważony system żywnościowy.
Za działania realizowane w 2022 r. w zakresie transformacji energetycznej podczas Polskiego Kongresu Klimatycznego Wrocław otrzymał tytuł Lidera Transformacji Energetycznej za stworzenie instalacji fotowoltaicznej na Stadionie Wrocław (Tarczyński Arena Wrocław) oraz za realizację działań wynikających z Wrocławskiej Strategii Rozwoju Elektromobilności w zakresie rozbudowy we Wrocławiu sieci elektroenergetycznej pod system ładowarek pojazdów elektrycznych.
8 i 9 maja 2022 r. we Wrocławiu odbył się Samorządowy Okrągły Stół. Ponad 120 ekspertów, samorządowców, działaczy NGO, związkowców, przedstawicieli nauki, świata biznesu i nauki przez 2 dni pracowało nad rekomendacjami zmian prawnych w związku z przybyciem do Polski ponad 3 mln uchodźców z Ukrainy. Efektem obrad była tzw. biała księga, która została przekazana Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie oraz Prezesowi Rady Ministrów RP Mateuszowi Morawieckiemu.
W 2022 r. minęła 25. rocznica powodzi tysiąclecia we Wrocławiu, w lipcu i sierpniu odbywały się liczne wydarzenia w przestrzeni miejskiej, które miały na celu przybliżenie wydarzeń z 1997 r.
W 2022 r. Nagrodę Jana Nowaka-Jeziorańskiego otrzymało Międzynarodowe Stowarzyszenie Historyczno-Oświatowe, Dobroczynne i Obrony Praw Człowieka „Memoriał”
W 2022 roku odbyła się uroczysta inauguracja organów Englera w bazylice pw. św. Elżbiety, które odbudowano po 46 latach (organy uległy zniszczeniu podczas pożaru bazyliki w 1976 r.)
22 września 2022 r. we Wrocławiu została podpisania deklaracja założycielska Sieci Światowych Stolic Książki UNESCO. Wrocław był jednym z inicjatorów powołania tej nowej prestiżowej międzynarodowej sieci zrzeszającej byłe, przyszłe i obecne Światowe Stolice Książki UNESCO. Obecnie sieć zrzesza 15 miast z całego świata.
Rok 2022 ogłoszony został przez Radę Miejską Wrocławia Rokiem Edyty Stein.
Strona internetowa Wrocławia: www.wroclaw.pl:
- Wiadomości z Wrocławia: https://www.wroclaw.pl/dla-mieszkanca/
- Pogoda Wrocław: https://www.wroclaw.pl/pogoda-wroclaw/
- Rozkłady jazdy MPK Wrocław: https://www.wroclaw.pl/komunikacja/rozklady-jazdy
Podstawowe dane dotyczące położenia, warunków klimatycznych i środowiskowych Wrocławia:
- położenie: centrum Niziny Śląskiej 51 07 ' szerokości płn. 17 02 ' dł. wsch.
- Liczba mieszkańców zameldowanych we Wrocławiu w podziale na Osiedla - dane w załączniku na dole strony
- powierzchnia ogółem: 293 km2
- długość granic administracyjnych miasta: 106,7 km
- rozciągłość płn.–płd: 19,4 km
- rozciągłość wsch.–zach.: 26,3 km
- najwyższy punkt miasta 155 m n.p.m. (Maślice)
- najniższy punkt miasta 105 m n.p.m. (Pracze Odrzańskie)
- klimat umiarkowany z przewagą wpływów oceanicznych
- roczna suma opadów: 620 mm
- średnia temperatura roczna: 9,10C
- temperatura maksymalna: 35,40C
- temperatura minimalna: - 21,70C
- średnie zachmurzenie (w oktantach): 5,7
- średnia prędkość wiatru: 3,1 m/s
- długość rz. Odry w granicach miasta: 26 km
- długość rz. Ślęzy w granicach miasta: 16 km
- długość rz. Oławy w granicach miasta: 8 km
- długość rz. Bystrzycy w granicach miasta: 15 km
- długość rz. Widawy w granicach miasta: 20 km