Rozpatrywanie wniosków z zakresu kar i opłat za parkowanie w strefie płatnego postoju oraz za zajęcie pasa drogowego
Wersja strony w formacie XMLKategoria sprawy | podatki, opłaty |
---|---|
Komórka odpowiedzialna | Wydział Inżynierii Miejskiej |
Informacja |
Informacje na temat zasad i godzin obsługi Klientów zamieszczoną na stronie: Organizacja pracy Urzędu.
|
Miejsce złożenia dokumentów/załatwienia sprawy:
Wydział Inżynierii Miejskiej
Zespół ds. Administracyjno-Prawnych
ul. G. Zapolskiej 4
IV piętro, pokój 405
Kto może wystąpić z wnioskiem/zainicjować sprawę:
- osoba fizyczna;
- osoba prawna;
- jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej.
Godziny przyjmowania klientów:
poniedziałek - piątek 7:45—15:45
Uwagi:
Zespół ds. Administracyjno-Prawnych rozpatruje sprawy dotyczące: opłat dodatkowych za nieuprawniony postój pojazdu (bez ważnego biletu lub po upływie czasu parkowania wskazanego na wykupionym bilecie) w strefie płatnego parkowania, opłat z tytułu zajęcia pasa drogowego oraz kar za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia zarządcy drogi.
Strona jest zobowiązana do samodzielnego określenia rodzaju wnioskowanej ulgi oraz wskazania jej podstawy (numer decyzji, zawiadomienia, upomnienia lub tytułu wykonawczego).
Rodzaje ulg o jakie można się ubiegać:
- odroczenie terminu płatności (we wniosku strona musi wskazać datę, do której ma nastąpić odroczenie);
- rozłożenie zapłaty na raty (we wniosku strona musi wskazać: ilość, wysokość i termin uiszczania rat);
- umorzenie w całości lub w części (strona musi określić kwotę zobowiązania, którego umorzenia żąda).
Organ na wniosek strony może udzielać ulg, tj.:
- umarzać w całości – w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem zobowiązanego lub interesem publicznym,
- umarzać w części, odraczać terminy spłaty całości albo części należności lub rozkładać na raty płatność całości albo części należności – w przypadkach uzasadnionych względami społecznymi lub gospodarczymi, w szczególności możliwościami płatniczymi zobowiązanego.
Organ, na wniosek zobowiązanego prowadzącego działalność gospodarczą, może udzielać ulg w spłacie zobowiązań z tytułu należności, które:
- nie stanowią pomocy publicznej;
- stanowią pomoc de minimis albo pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie – w zakresie i na zasadach określonych w bezpośrednio obowiązujących aktach prawa Unii Europejskiej dotyczących pomocy w ramach zasady de minimis;
- stanowią pomoc publiczną:
- mającą na celu naprawienie szkód spowodowanych klęskami żywiołowymi lub innymi zdarzeniami nadzwyczajnymi,
- mającą na celu zaradzenie poważnym zaburzeniom w gospodarce,
- zgodną z zasadami rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, której dopuszczalność została określona przez właściwe organy Unii Europejskiej, udzielaną na przeznaczenia inne niż wymienione w lit. a i b.
Opłaty:
Bez opłat.
Termin i sposób załatwienia sprawy:
Po wpływie wniosku jest on badany pod względem formalnym. W przypadku, gdy wniosek nie spełnia wymagań formalnych, wnioskodawca jest wzywany do uzupełnienia braków formalnych wniosku w ciągu 7 dni od doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia sprawy bez rozpoznania. Wniosek spełniający wymagania formalne, zawierający szczegółowe uzasadnienie żądania, jest rozpatrywany po względem merytorycznym. Z uwagi na to, że instytucja udzielenia ulgi ma charakter wyjątkowy organ bada całokształt sytuacji majątkowej, finansowej i rodzinnej strony, osiągane przez nią dochody i ponoszone wydatki oraz możliwość zarobkowania w celu zdobycia środków na utrzymanie. Z uwagi na to, strona w trybie art. 50 k.p.a. i art. 54 k.p.a jest wzywana do przedstawienia i uzupełnienia informacji, dotyczących sytuacji materialnej i rodzinnej oraz przedstawienia dowodów na poparcie swoich twierdzeń oraz do wypełnienia druku oświadczenia o stanie majątkowym.
Sprawa jest rozstrzygana indywidualnie w drodze decyzji administracyjnej lub innej formie określonej przez kodeks postępowania administracyjnego (postanowienie lub zawiadomienie o pozostawieniu sprawy bez rozpoznania).
Sprawy z wniosków o udzielenie ulg załatwiane są nie później niż w ciągu miesiąca, a w sprawach szczególnie skomplikowanych – nie później niż w ciągu dwóch miesięcy, przy czym, z uwagi na skomplikowany charakter postępowania dowodowego, termin ten może ulec przedłużeniu.
Tryb odwoławczy:
- zgodnie z art. 127 kodeksu postępowania administracyjnego od decyzji służy stronie odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu za pośrednictwem Prezydenta Wrocławia;
- zgodnie z art. 141 kodeksu postępowania administracyjnego na postanowienie organu służy stronie zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu za pośrednictwem Prezydenta Wrocławia.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych;
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego;
- Ustawa z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych;
- Uchwała Nr XLIX/1437/10 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 22 kwietnia 2010 r. w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania, ustalenia wysokości stawek opłaty za postój pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania, wprowadzenia opłat abonamentowych i zerowej stawki opłaty dla niektórych użytkowników drogi, sposoby pobierania tych opłat i określenia wysokości opłaty dodatkowej;
- Ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 roku o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej;
- Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 roku w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis.
Wymagane wnioski i dokumenty:
- wniosek
Ponadto wskazane jest przedstawienie następujących dokumentów:
- zeznania o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym poprzedzającym rok złożenia wniosku o udzielenie ulgi,
- zaświadczeń o dochodach własnych i osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym (odpowiednio: aktualne zaświadczenie z zakładu pracy, decyzja ZUS o przyznaniu renty/emerytury, zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy lub inne dokumenty potwierdzające wysokość otrzymywanych przychodów np. potwierdzenie przelewu bankowego, wyciąg z konta)
- rachunków opłat eksploatacyjnych za mieszkanie, lokal
- orzeczeń o przyznanej pomocy materialnej
- opisu innych posiadanych zaległości
- podania innych okoliczności faktycznych (np. zdarzenia losowe) wpływające na sytuację strony
- innych danych uzasadniających udzielenie wnioskowanej ulgi
- orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wraz z kodem przyczyny jej powstania – w wypadku występowania takiego orzeczenia