Miejsce złożenia dokumentów/załatwienia sprawy:
Wydział Środowiska i Rolnictwa
ul. W. Bogusławskiego 8, 10
Sekretariat, IV piętro, pok. 403

Kto może wystąpić z wnioskiem/zainicjować sprawę:
Osoby fizyczne, osoby prawne

Godziny przyjmowania klientów:
poniedziałek 7:45—15:45
wtorek 7:45—15:45
środa 7:45—15:45
czwartek 7:45—15:45
piątek 7:4—15:45

Opłaty:
Decyzje zezwalające na wyłączenie gruntu z produkcji rolniczej są zwolnione z opłaty skarbowej na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2006 r. nr 225 poz. 1635  z późn. zm.).

Opłata skarbowa w przypadku upoważnienia wynosi 17 zł.

Osoba, która uzyskuje zezwolenie na wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej jest zobowiązana uiścić należność i opłaty roczne. Wysokość należności i opłat rocznych jest uzależniona od powierzchni inwestycji, klasy bonitacyjnej wyłączonych gruntów, ich pochodzenia oraz rodzaju użytku. Wysokość należności ustala się w oparciu o przelicznik zawarty w tabeli zamieszczonej w ustawie. Ustaloną należność pomniejsza się o wartość gruntu określoną wg cen rynkowych stosowanych w obrocie gruntami w danej miejscowości.

Opłata roczna stanowi 10% należności i należy ją uiszczać przez 10 lat. Obowiązek uiszczania należności i opłat rocznych nie dotyczy wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej na cele budownictwa mieszkaniowego – jednorodzinnego, jeżeli powierzchnia wyłączenia nie przekracza do 0,05 ha w przypadku budynku jednorodzinnego oraz do 0,02 ha na każdy lokal mieszkalny w przypadku budynku. Oznacza to także, że za każdy kolejny metr przekraczający określoną wyżej powierzchnię wyłączający zobowiązany jest wnieść stosowne opłaty.

Ustawa przewiduje ponadto możliwość nałożenia na inwestora obowiązku zdjęcia oraz wykorzystania na cele poprawy wartości użytkowej gleb, warstwy próchniczej z gruntów rolnych klas I, II, III, III a, III b, IV a, IV i torfów.

Opłat z tytułu wyłączenia gruntów rolnych z produkcji rolniczej, naliczonych w decyzjach administracyjnych wydanych z upoważnienia Prezydenta Wrocławia należy dokonywać na podany niżej nr konta:
Dolnośląskie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych we Wrocławiu
Getin Noble Bank S.A.  nr 18 1560 0013 2000 9872 7000 0003

Termin i sposób załatwienia sprawy:
Wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej następuje w formie decyzji administracyjnej. W terminie niezwłocznym do 2 m-cy.

Wydanie zaświadczenia – w terminie tygodnia od daty wpływu wymaganych dokumentów.

Tryb odwoławczy:
Od decyzji przysługuje stronie odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 1, za pośrednictwem Prezydenta Wrocławia - Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia, w terminie 14 dni od daty jej doręczenia

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych  (Dz. U. z 2013 r. poz. 1205 z późn. zm.)
  • Ustawa z dnia 14 czerwca 1960r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r.,  poz. 267 z późn. zm.)

 

Wymagane wnioski i dokumenty:

  • wniosek o wydanie decyzji o wyłączeniu z produkcji rolnej nieruchomości położonej na terenie m. Wrocławia
  • w przypadku, gdy grunt nie jest objęty planem zagospodarowania przestrzennego, ostateczną decyzję o warunkach zabudowy/decyzję o ustaleniu lokalizacji celu publicznego;
  • dokument stwierdzający prawo dysponowania nieruchomością (kopia aktu notarialnego/ wypis z księgi wieczystej/ inne)
  • 2 egzemplarze projektu zagospodarowania działki/terenu z rozliczeniem powierzchni inwestycji w klasach i użytkach
  • dokument w oparciu, o który można określić wartość gruntu podlegającego wyłączeniu, w celu obniżenia należności za wyłączenie
  • wypis z rejestru gruntów
  • dokument stwierdzający umocowanie osoby składającej wniosek do działania na rzecz  i w imieniu wnioskodawcy

W przypadku gruntów niepodlegających wyłączeniu i objętych planem zagospodarowania przestrzennego:

  • wniosek o wydanie zaświadczenia stwierdzającego, że grunty nie podlegają wyłączeniu
  • wypis z rejestru gruntów


Załączniki:

Wniosek