Fundusz Osiedlowy
Wersja strony w formacie XMLFundusz Osiedlowy powstał z inicjatywy Prezydenta Jacka Sutryka, jako narzędzie umożliwiające skuteczne działanie osiedli poprzez inwestycje służące mieszkańcom w podnoszeniu jakości życia w miejscu ich zamieszkiwania.
Fundusz Osiedlowy w proponowanym kształcie jest realizacją rekomendacji zmian wrocławskiego ustroju osiedlowego zawartych w raporcie – Nowa Konstytucja Osiedli.
Jego zasady przygotował Zespół ds. reformy ustroju samorządowych jednostek pomocniczych we Wrocławiu, w którym reprezentowane są trzy strony – przedstawiciele radnych osiedlowych, radnych miejskich oraz prezydenta. Powołanie Zespołu i jego działania wpisują się w szerszy zamysł wzmocnienia kompetencji jednostek pomocniczych (osiedli) i ich reformy.
Na czym polega? W skrócie każde osiedle w ramach budżetu miasta otrzyma możność zadysponowania określonej puli środków, z przeznaczeniem na realizację wybranych projektów inwestycyjnych. Będzie można ubiegać się o realizację „drobnych”, ale potrzebnych inwestycji na swoim terenie. Bardzo istotnym w tym przypadku będzie głos i wola mieszkańców. Wymogiem będzie przeprowadzenie lokalnych konsultacji społecznych poprzedzających aplikowanie o te środki budżetowe.
Fundusz Osiedlowy, obok Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego i programu Mikrogranty, jest jednym z kluczowych elementów partycypacyjnego budżetu Wrocławia. Dzięki zasadom Funduszu Osiedlowego wzrasta podmiotowa rola Rad Osiedli w kształtowaniu ładu przestrzennego na osiedlach i tworzeniu silnych społeczności lokalnych.
Aktualny harmonogram ustalania, naboru i zgłaszania wniosków do Funduszu Osiedlowego.
1 czerwca b.r. zakończono pierwszy etap weryfikacji propozycji zadań inwestycyjnych złożonych przez Rady Osiedla. Obecnie trwają konsultacje pomiędzy UM Wrocławia a Osiedlami ws. złożonych projektów. Planowany termin publikacji wyników drugiego etapu weryfikacji to 31 sierpnia b.r.
Więcej informacji na stronie Wrocław Rozmawia - Fundusz Osiedlowy.