Rafał Dutkiewicz
Rafał Dutkiewicz (ur. 6 lipca 1959 r. w Mikstacie) – funkcję prezydenta Wrocławia pełnił od 2002 do 2018 roku.
Absolwent Politechniki Wrocławskiej (kierunek Matematyki Stosowanej). W 1986 roku uzyskał tytuł doktora z zakresu logiki formalnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W okresie stanu wojennego działał w podziemnych strukturach „Solidarności” we Wrocławiu. W latach 90. założył polski oddział Signium International, międzynarodowej firmy zajmującej się wyszukiwaniem kadr kierowniczych. Był także współtwórcą Radia Eska.
W 2002 roku, z poparciem koalicji PO-PiS, został wybrany na stanowisko prezydenta Wrocławia. Podczas kolejnych wyborów samorządowych w 2006 roku, w pierwszej turze z poparciem niemal 86 proc. głosów, ponownie został prezydentem miasta. Jego kandydaturę poparły wówczas m.in. PO, jak i PiS, a uzyskany wynik był drugim najwyższym w kraju. W 2010 roku został wybrany na trzecią kadencję uzyskując w I turze wyborów ok. 72 proc. głosów poparcia. 30 listopada 2014 r. po raz czwarty został wybrany na stanowisko prezydenta Wrocławia.
Okres prezydentury Rafała Dutkiewicza związany był z największą liczbą inwestycji w powojennej historii Wrocławia. Na przestrzeni lat z pieniędzy publicznych na inwestycje wydano we Wrocławiu łącznie 15 miliardów zł. W tym czasie w aglomeracji wrocławskiej powstało ponad 40 tys. nowych miejsc pracy utworzonych przez inwestorów zagranicznych i ponad 120 tys. utworzonych przez lokalny biznes.
W czasie prezydentury Dutkiewicza oblicze miasta zmieniły m.in. rewitalizacje setek kamienic i najważniejszych obiektów miasta, włącznie z wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO - Halą Stulecia oraz zmiana układu komunikacyjnego miasta.
Na przestrzeni lat we Wrocławiu odbywały się wielkie wydarzenia o międzynarodowej randze. Do najważniejszych należą m.in. obchody Millennium Wrocławia (2000), szczyt Trójkąta Weimarskiego (2003), Mistrzostwa Europy w Koszykówce Mężczyzn (2009), Mistrzostwa Świata w Akrobatyce Sportowej (2010) czy Europejski Kongres Kultury (2011). Od 2010 roku Wrocław wspólnie z Atlantic Council organizują Global Forum– prestiżowe spotkanie polityków i dyplomatów.
Miasto było jednym z gospodarzy Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA Euro 2012, a w 2014 roku odbyły się tu Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej. W 2016 roku, wspólnie z hiszpańskim San Sebastian, Wrocław pełni rolę Europejskiej Stolicy Kultury.
Rok 2017 stanie pod znakiem The World Games – igrzysk reprezentujących dyscypliny, które nie znajdują się na liście igrzysk olimpijskich. W walce o możliwość organizacji imprezy Wrocław pokonał m.in. Kapsztad, Moskwę i Budapeszt.
Prezydent Lech Kaczyński odznaczył w 2009 roku Rafała Dutkiewicza Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju samorządu terytorialnego, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej. Komandor Orderu Gwiazdy Solidarności Włoskiej (2006). Otrzymał m.in. Królewski Order Gwiazdy Polarnej – przyznany przez króla Szwecji Karola Gustawa Królewski (2011) oraz Chevalier Legii Honorowej - najwyższy order przyznawany przez państwo francuskie wybitnym osobistościom (2013). Trzy razy z rzędu wybrany najlepszym prezydentem w Polsce w rankingu Newsweeka (2010, 2011, 2012), a w roku 2013 Superprezydentem. W kolejnych edycjach rankingu nie był już klasyfikowany.
We wrześniu 2016 r. Rafał Dutkiewicz, jako pierwszy Polak, został laureatem nagrody im. Ericha Kästnera (https://bip.um.wroc.pl/artykul/376/23521/nagroda-im-ericha-kstnera-dla-prezydenta-wroclawia).
Rafał Dutkiewicz objął urząd prezydenta Wrocławia w 2002 r. Po szesnastu latach, w roku swojej ostatniej kadencji w ratuszu, przedstawił dokonania wrocławskiego samorządu, między innymi, w sferze inwestycji, wydarzeń i programów społecznych: Wrocław 2002-2018 – raport o stanie miasta (https://www.wroclaw.pl/portal/wroclaw-2002-201).
Oświadczenia majątkowe Prezydenta Rafała Dutkiewicza (https://bip.um.wroc.pl/oswiadczenie-majatkowe/1351/dutkiewicz-rafal).