Myśl Eko, Żyj Eko
Projekt współfinansowany przez Fundację Deutsche Bundesstiftung Umwelt
Cel projektu: Przedstawienie korzyści wynikających z ekologicznego projektowania produktów i usług, zasady zarządzania eko-designem, a także prezentacja przykładów przedsiębiorców wytwarzających eko-produkty.
Działania w projekcie:
Od 8 do 28 kwietnia we Wrocławiu trwa festiwal „Myśl Eko – żyj Eko”. W jego ramach można brać udział w licznych warsztatach, wystawach, spotkaniach, które będą mieć miejsce w różnych punktach miasta.
28 kwietnia odbędzie się konferencja „Dlaczego warto być EKO? Rola ekodesignu w przedsiębiorstwie”. Jej tematyka skupiać się będzie wokół wdrażania innowacji przyjaznych środowisku – w jaki sposób je wdrożyć i sfinansować. Zostaną także zaprezentowane przykłady dobrych eko-produktów z Polski i z Niemiec.
Konferencja odbędzie się w Centrum Konferencyjnym Wrocławskiego Parku Przemysłowego przy ul. Fabrycznej 10.
Ekoprojektowanie
Architekci i projektanci będą mogli wziąć udział w szkoleniu z zakresu projektowania 3E, które oprócz przestrzeni uwzględnia także dodatkowe „wymiary”: ekologię, ergonomię i emocje. Będzie także możliwość zapoznania się z nowymi rozwiązaniami programistycznymi Autodesk REVIT ułatwiającymi ekoprojektowanie budynków. Warsztaty odbędą się w biurowcu Kinnarps, przy ul. Szwedzkiej 5 na Bielanach Wrocławskich. Zgłoszenie poprzez stronę internetową:http://www.kinnarps.com/pl/pl/e-mail-marketing/Katowice
Zielone podwórze
Działający w ramach programu rewitalizacji Śródmieścia Infopunkt „Łokietka5” w ramach festiwalu organizuje warsztaty z zakresu ożywiania podwórzy kamienic poprzez zieleń i przy wykorzystaniu przedmiotów, które wydawałyby się bezużyteczne. Warsztaty – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – będą się odbywać na podwórzu w kwartale ulic Ptasia - Pomorska – pl. Strzelecki – Podwórkowa w dniach 24-25 kwietnia.
Porozmawiajmy o nowych materiałach
Zamknięciu festiwalu towarzyszyć będzie panel dyskusyjny zorganizowany w galerii BWA Design we Wrocławiu „Nowe tworzywa i materiały – szansa dla Ziemi czy zagrożenie?” Na ten temat dyskutować będą zaproszeni przez BWA Wrocław oraz magazyn Weranda Country naukowcy, projektanci, ekspercin i producenci. Współorganizatorami panelu są Galeria Wnętrz Domar i Akcelerator Designu, jego partnerami zaś firmy Hansgrohe, HTH Ekspert w Kuchni, Gaggenau i Electrolux oraz Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie, Fundacja Nasza Ziemia, Sprzątanie Świata, ElectroEko, Mój ŚWIAT jest Eko, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Eko-instalacje
Przez cały okres festiwalu na terenie wrocławskiego Rynku będzie można zobaczyć instalacje w przestrzeni publicznej przygotowane przez studentów wrocławskiej ASP pod kierunkiem Krzysztofa Kubaska. Instalacje te składają się z kilku elementów. Po pierwsze Eko-mieszkanie zaprojektowane przez Krzysztofa Kubaska, uświadamiające, jak możemy wpłynąć pozytywnie na środowisko poprzez urządzenie własnych domów i zmianę codziennych nawyków. Chwilę relaksu i ucieczki od zbyt szybkiego, miejskiego stylu życia zapewni nam Strefa Re-live, gdzie nie tylko będzie można przysiąść na chwilę, ale również zanurzyć się w lekturze książek z book-crossingu. Jest to projekt studentów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, którzy stworzyli pawilon de factory (PDF). Bardzo poruszająca będzie „Ziemia przyszłości” – futurystyczna wizja ekologicznej katastrofy spowodowanej brakiem recyklingu odpadów, również projektu Krzysztofa Kubaska. Kolejnym elementem wystawy jestKumulator Fotonów, który przyjechał do Wrocławia z Drezna za sprawą Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Wykorzystania Energii Odnawialnych (VEE Sachsen e.V.)
Proekodizajn
Również przez cały okres trwania festiwalu we wrocławskiej Galerii Wnętrz Domar przy ul. Braniborskiej 14 oglądać można wystawę „Proekodizajn” prezentująca propozycje polskich projektantów i producentów wyposażenia wnętrza związane z ideologią eko. Zobaczymy na niej m.in. prace studentów z grupy PG 13
z warszawskiej ASP, Doroty Kulawik, Dawida Grynasza, Magdy Major, Jeremiego Nagrabeckiego, studiów Emandes, Oodesign, firm Agnella, Profap, Noti
Przez 3 kolejne kwietniowe weekendy w Galerii Wnętrz Domar odbędzie się szereg interesujących spotkań warsztatów i prezentacji: m. in. będzie można zobaczyć jak powstają słynne stołki Plopp Oskara Zięty, wziąć udział w warsztatach filcowania i slow-foodu. Dzieci będą miały okazję dowiedzieć się na czym polega segregacja odpadów i stworzyć własne etno-projekty, a budujący domy i remontujący mieszkania dowiedzieć się jak wybrać przyjazne środowisku materiały i instalacje.
Grupa docelowa: Mieszkańcy Wrocławia, architekci, projektanci
Realizator projektu: Konferencja organizowana jest w ramach inicjatywy Akcelerator Designu oraz przez Biuro Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego Wrocławia, Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej oraz Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Wykorzystania Energii Odnawialnych (VEE Sachsen e.V.). Projekt współfinansuje Fundacja DBU (Deutsche Bundesstiftung Umwelt).
Środki finansowe, wysokość dofinansowania:
Całkowita wartość projektu: 94 500,00zł
Kwota dofinansowania: 47 208,00zł
Wkład Miasta: 47 292,00zł
Termin realizacji:
Termin rozpoczęcia realizacji projektu: 08.04.2010
Termin zakończenia realizacji projektu: 28.04.2010
Szczegółowy plan wydarzeń festiwalu „Żyj eko, myśl eko” można znaleźć na stronie www.domar.pl. Tam znajdą Państwo również plan warsztatów organizowanych w Galerii Wnętrz Domar.
Kontakt: Tomasz Stefanicki tomasz.stefanicki@um.wroc.pl tel. 071 777 72 45