Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

Kontakt

Urząd Miejski Wrocławia
50-141 Wrocław, pl. Nowy Targ 1-8
tel. +48 71 777 77 77, faks +48 71 777 86 55
e-mail: kum@um.wroc.pl

Zasady i godziny obsługi Klientów

Adres do e-doręczeń: AE:PL-95179-82549-VVTFT-27

Skrytka UMW na ePUAP-ie: /umwroclaw/SkrytkaESP

NIP 896-10-03-529 REGON 001094670 Identyfikator gminy TERYT: 026401 1

Strona internetowa Wrocławia: www.wroclaw.pl

Przebaczenie i pojednanie. Bolesław Kominek, zapomniany ojciec Europy

Nazwa programu:

Kreatywna Europa, Komponent Kultura

Termin realizacji:

1.05.2015 – 31.03.2017

Realizator projektu:

Gmina Wrocław

Partnerzy: 

Tempora S.A. (Belgia), Stiftung Zukunft Berlin (Niemcy)

Wartość całkowita projektu: 

2 951 299 zł (30% funduszy pochodzi ze środków Programu Kreatywna Europa)

Wartość dofinansowania:

200 000 EUR

Cel główny projektu:

Podniesienie poziomu wiedzy w Europie na temat olbrzymiego wkładu Kardynała Kominka i współpracujących z nim w 1965 roku hierarchów w przygotowanie „Orędzia Biskupów Polskich do ich Niemieckich Braci w Chrystusowym Urzędzie Pasterskim”  zawierającego historyczne zdanie "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie", który odegrał bezprecedensową rolę w pojednaniu polsko-niemieckim i szerzej w procesie integracji europejskiej.

Opis realizacji projektu:

Realizacja wystawy poświęconej Kardynałowi Kominkowi w Watykanie, Berlinie, Wrocławiu i w Brukseli stanowi część obchodów 50. rocznicy listów biskupów polskich do niemieckich.

Ekspozycja będzie prezentowała historię europejską na tle losów Wrocławia i jego powojennej historii. Jej celem będzie przybliżenie postaci Kardynała Kominka (1903-1974), jako dalekowzrocznego Europejczyka, który wiedział, że droga Polski do zjednoczonej Europy jest drogą przez pojednanie.

Na ekspozycję składać się będą trzy akty-okresy historii: "W cieniu Hitlera: 1939-1945", "W cieniu Stalina: 1945-1956" i "Droga do pojednania: 1956-1974" oraz prolog i finał.

Na wystawie znajdować się będą zdjęcia, plansze informacyjne w języku włoskim i angielskim, fotokopie gazet, dzieła sztuki i przedmioty symboliczne dla tamtej epoki, a także przedmioty należące do kard. Kominka.

Ponadto w ramach projektu przygotowany zostanie katalog opisujący wystawę i planowana jest także organizacja działań edukacyjnych dla młodzieży.

Strona internetowa: 
http://www.wroclaw.pl/kardynal-kominek-wystawa
http://www.expokominek.com/

Powiadom znajomego