Zagrożenia
Pod pojęciem zagrożenie należy rozumieć zakres zdarzeń, wywołanych celowo lub losowych, które wywierają negatywny wpływ na funkcjonowanie politycznych i gospodarczych struktur państwa, na warunki bytowania ludności oraz stan środowiska naturalnego.
Analiza sytuacji w zakresie nadzwyczajnych zagrożeń ludzi i środowiska w okresie pokoju wskazuje na nieuchronność zdarzeń wywołanych zarówno siłami natury jak również powodowanych awariami i katastrofami technicznymi. Z tego też względu umownie zagrożenia można podzielić na katastrofy naturalne i techniczne.
Ustawa z dnia 18 kwietnia 2002 roku o stanie klęski żywiołowej (DZ.U. z dnia 22 maja 2002 r.) wprowadza następujące definicje dotyczące zagrożeń:
„Art. 3.
- Ilekroć w ustawie jest mowa o:
1) klęsce żywiołowej - rozumie się przez to katastrofę naturalną lub awarię techniczną, których skutki zagrażają życiu lub zdrowiu dużej liczby osób, mieniu w wielkich rozmiarach albo środowisku na znacznych obszarach, a pomoc i ochrona mogą być skutecznie podjęte tylko przy zastosowaniu nadzwyczajnych środków, we współdziałaniu różnych organów i instytucji oraz specjalistycznych służb i formacji działających pod jednolitym kierownictwem,
2) katastrofie naturalnej - rozumie się przez to zdarzenie związane z działaniem sił natury, w szczególności wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, długotrwałe występowanie ekstremalnych temperatur, osuwiska ziemi, pożary, susze, powodzie, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, masowe występowanie szkodników, chorób roślin lub zwierząt albo chorób zakaźnych ludzi albo też działanie innego żywiołu,
3) awarii technicznej - rozumie się przez to gwałtowne, nieprzewidziane uszkodzenie lub zniszczenie obiektu budowlanego, urządzenia technicznego lub systemu urządzeń technicznych powodujące przerwę w ich używaniu lub utratę ich właściwości. - Katastrofą naturalną lub awarią techniczną może być również zdarzenie wywołane działaniem terrorystycznym.”
Podział zagrożeń:
I. KATASTROFY NATURALNE
- Powodzie
- Huragany i silne wiatry
- Susza
- Trzęsienia ziemi
- Anomalie pogodowe
- Wyładowania atmosferyczne
- Epidemie
- Plagi zwierzęce
II. KATASTROFY TECHNICZNE
- Pożary
- Awarie chemiczne
- Komunikacyjne
- Budowlane
- Awarie urządzeń infrastruktury technicznej
III. AKTY TERRORU