Prezydent Wrocławia - Rafał Dutkiewicz

Sekretariat Prezydenta
Sukiennice 9
I piętro, pokój 103
tel. +48 71 777 82 01, 777 88 99
faks +48 71 777 72 77
e-mail: kancelaria.prezydenta@um.wroc.pl

Prezydentowi podlega:


Prezydent nadzoruje:

Sprawozdania Prezydenta z realizacji zadań


Rafał Dutkiewicz (ur. 6 lipca 1959 r. w Mikstacie) – od 2002 roku pełni funkcję prezydenta Wrocławia.

Jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej (kierunek Matematyki Stosowanej). W 1986 roku uzyskał tytuł doktora z zakresu logiki formalnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W okresie stanu wojennego działał w podziemnych strukturach „Solidarności” we Wrocławiu. W latach 90. założył polski oddział Signium International, międzynarodowej firmy zajmującej się wyszukiwaniem kadr kierowniczych. Był także współtwórcą Radia Eska.

W 2002 roku, z poparciem koalicji PO-PiS, został wybrany na stanowisko prezydenta Wrocławia. Podczas kolejnych wyborów samorządowych w 2006 roku, w pierwszej turze z poparciem niemal 86 proc. głosów, ponownie został prezydentem miasta. Jego kandydaturę poparły wówczas m.in. PO, jak i PiS, a uzyskany wynik był drugim najwyższym w kraju. W 2010 roku został wybrany na trzecią kadencję uzyskując w I turze wyborów ok. 72 proc. głosów poparcia.

Okres prezydentury Rafała Dutkiewicza związany jest z największą liczbą inwestycji w powojennej historii Wrocławia. Na przestrzeni lat z pieniędzy publicznych na inwestycje wydano we Wrocławiu łącznie 15 miliardów zł. W tym czasie  w aglomeracji wrocławskiej powstało ponad 40 tys. nowych miejsc pracy utworzonych przez inwestorów zagranicznych i ponad 120 tys. utworzonych przez lokalny biznes.

[wyroznik]W czasie trzech kadencji prezydentury Dutkiewicza oblicze miasta zmieniły m.in. rewitalizacje setek kamienic i najważniejszych obiektów miasta, włącznie z wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO - Halą Stulecia oraz zmiana układu komunikacyjnego miasta.[/wyroznik]
Na przestrzeni lat we Wrocławiu odbywały się wielkie wydarzenia o międzynarodowej randze. Do najważniejszych należą m.in. obchody Millennium Wrocławia (2000), szczyt Trójkąta Weimarskiego (2003), Mistrzostwa Europy w Koszykówce Mężczyzn (2009), Mistrzostwa Świata w Akrobatyce Sportowej (2010) czy Europejski Kongres Kultury (2011). Od 2010 roku Wrocław wspólnie z Atlantic Council organizują Global Forum– prestiżowe spotkanie polityków i dyplomatów.

Miasto było jednym z gospodarzy Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA Euro 2012, a w 2014 roku odbędą się Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej. W 2016 roku, wspólnie z hiszpańskim San Sebastian, Wrocław będzie pełnić rolę Europejskiej Stolicy Kultury.
Rok 2017 stanie pod znakiem The World Games – igrzysk reprezentujących dyscypliny, które nie znajdują się na liście igrzysk olimpijskich. W walce o możliwość organizacji imprezy Wrocław pokonał m.in. Kapsztad, Moskwę i Budapeszt.

Prezydent Lech Kaczyński odznaczył w 2009 roku Rafała Dutkiewicza Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju samorządu terytorialnego, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej. Komandor Orderu Gwiazdy Solidarności Włoskiej (2006). Otrzymał m.in. Królewski Order Gwiazdy Polarnej – przyznany przez króla Szwecji Karola Gustawa Królewski (2011)  oraz Chevalier Legii Honorowej - najwyższy order przyznawany przez państwo francuskie wybitnym osobistościom (2013). Trzy razy z rzędu wybrany najlepszym prezydentem w Polsce w rankingu Newsweeka (2010, 2011, 2012), a w roku 2013 Superprezydentem. W kolejnych edycjach rankingu nie będzie klasyfikowany.